Osiągnięcia w 2008 roku

SPRAWOZDANIE Z PÓŁKOLONI – 2008r.

 

Stowarzyszenie Rozwoju Dzieci i Młodzieży w Węgrowie przy współpracy Akcji Katolickiej  i Parafii Św. Ojca Pio zorganizowało w dniach 07.07.2008-21.07.2008r. wypoczynek letni dla dzieci. W terminie od 07.07.2008r. do 13.07.2008r. odbyły się półkolonie na placu parafialnym przy ulicy Gdańskiej. W dniach 14.07.2008-21.07.2008r. miejsce miał rajd rowerowy po Mazowszu i Lubelszczyźnie.

W półkoloniach uczestniczyło ogółem 103 osoby oraz 9 opiekunów.

Inicjatorem przedsięwzięcia był ksiądz Wiesław Niemyjski – proboszcz Parafii Św. Ojca Pio w Węgrowie.

Za całość zadania odpowiadała pani Bożena Kosiorek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Węgrowie. Opiekunami byli : ks. Wiesław Niemyjski, ks. Marcin Kuśmirek, Bożena Kosiorek, Aldona Sadowska, Eliza Lutostańska, Małgorzata Laskowska, Marta Maleszewska, Anna Gryczan, Justyna Ładosz.      

Celem półkolonii była integracja dzieci i młodzieży, organizacja wypoczynku letniego oraz doskonalenie umiejętności sportowych, muzycznych, plastycznych oraz tanecznych. Uczestnicy mieli również możliwość usprawniania umiejętności pływania podczas czterech wyjazdów na basen do pobliskiego Sokołowa Podlaskiego, które były możliwe dzięki dofinansowaniu Miejskiego Funduszu Przeciwdziałania Uzależnieniom. Aby urozmaicić plan dnia zorganizowano także zajęcia jazdy konnej poprowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Całość zadania była możliwa do zrealizowania dzięki dotacji Urzędu Miasta w Węgrowie.

Wszystkie zajęcia były prowadzone przez profesjonalną kadrę pedagogów. Zajęcia integracyjne jak i również taneczne poprowadził ks. Wiesław Niemyjski. Nad turniejem piłki siatkowej czuwała pani Marta Maleszewska zaś nad turniejem piłki nożnej objęła pieczę pani Justyna Ładosz.  Zajęcia muzyczne poprowadził ks. Marcin Kuśmirek. Zajęcia plastyczne natomiast organizowała pani Monika Bielak. W trakcie tych zajęć dla osób chętnych pani Eliza Lutostańska poprowadziła krótki kurs nauki gry w szachy, który cieszył się szczególnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodzieży gimnazjalnej. Zajęcia ruchowe dla najmłodszych prowadziła pani Aldona Sadowska.

Dnia 07.07.2008r., kiedy to rozpoczęliśmy nasze półkolonie, zostały przeprowadzone zajęcia integracyjne i zapoznawcze. Następnie uczestnicy udali się na pływalnię do Sokołowa Podlaskiego. Kiedy wrócili czekał ich ciepły posiłek w pobliskim „Barze u Tadka”, który był odpowiedzialny za wyżywienie w trakcie trwania całych półkolonii. Po powrocie z posiłku kierownik półkolonii ogłosił początek turnieju piłki nożnej. Pierwszy dzień zakończyliśmy krótką modlitwą przy krzyżu który znajduje się na placu parafialnym.

Kolejny dzień (08.07.2008r.) spędziliśmy na placu parafialnym przy ul. Gdańskiej. Opiekunowie przeprowadzili serię zajęć sportowych i ruchowych. Kontynuowany był turniej piłki nożnej, który miał na celu wyłonić najlepszych sportowców tej dyscypliny. Przeprowadzono także zajęcia w basenie kulkowym dla najmłodszych uczestników. Po posiłku proboszcz parafii św. Ojca Pio zorganizował naukę tańców oazowych w których chętnie uczestniczyła młodzież. Na zakończenie dnia zaplanowano również krótką modlitwę.

Dnia 09.07.2008. w programie półkolonii znalazł się kolejny wyjazd na basen. Po powrocie z basenu oraz po posiłku uczestnicy pod nadzorem ks. Marcina Kuśmirka nauczyli się kilku tańców oraz piosenek młodzieżowych. Kolejny dzień został zwieńczony modlitwa przy krzyżu.

Dnia 10.07.2008r. odbyły się długo oczekiwane przez wszystkich lekcje jazdy konnej. Uczestnicy zostali podzieleni na 10 grup w zależności od wieku. Do każdej z grup wyznaczony był jeden z opiekunów, który wraz z instruktorem troszczył się o bezpieczeństwo dzieci w trakcie przebywania w pobliżu zwierząt. Każde z dzieci mogło pod okiem instruktora dosiąść wierzchowca wykonując odpowiednie ćwiczenia. Należy nadmienić, że dzieci mogły zapoznać się z pomieszczeniami gdzie przebywają zwierzęta jak również zobaczyć oprzyrządowanie wierzchowców takie, jak wędzidło, wodze, siodło, popręg.

 Na koniec instruktorzy wyłonili spośród wszystkich uczestników kilka osób, u których zauważono talent do tego sportu, co w przyszłości może zachęcić niektóre dzieci do zainteresowania się jazdą konną. W trakcie trwania zajęć w stadninie pozostali uczestnicy mieli zajęty czas zajęciami w basenie kulkowym, turniejem piłki nożnej oraz siatkowej a także zabawami integracyjnymi pod opieką jednego z pedagogów. W trakcie dnia wszyscy uczestnicy udali się również na posiłek, a na koniec zajęć na krótką modlitwę.

Kolejny dzień (11.07.2008r.) był określony mianem dnia plastyka. Zajęcia artystyczne poprowadziła pani Monika Bielak. Najpierw dzieci przysłuchiwały się krótkiemu opowiadaniu a następnie miały za zadanie narysować dowolny fragment tekstu. Wykorzystano wiele technik malarskich. Po zakończeniu zajęć wszystkie prace zostały zebrane i poddane ocenie, tak aby wyłonić zwycięzcę. W trakcie dnia przewidziany był również kolejny wyjazd na basen oraz posiłek. Dzień zakończono modlitwą.

Przedostatni dzień na placu (12.07.2008r.) okazał się dniem sportu. Najpierw rozegrano kilka meczów piłki nożnej tak, aby wyłonić finalistów którzy mieli walczyć o tytuł mistrza. Następnie uczestnicy wyjechali na basen do Sokołowa Podlaskiego. Po posiłku kontynuowano turniej piłki siatkowej. Na koniec dnia dzieci udały się pod pobliski krzyż, gdzie wzięły udział w modlitwie różańcowej, która odbywa się tam co tydzień w sobotę.

Niedziela (13.07.2008r.) okazała się jednym z najbardziej oczekiwanych przez uczestników dni półkolonii. Zorganizowano piknik rodzinny dla dzieci a także ich rodzin. Zaplanowano rozgrywkę meczy finałowych w piłę siatkową i nożną które wyłoniły najlepszych graczy.  Rozegrano również mecz rodzice kontra dzieci. Oczywiście najmłodsi jak zwykle tryumfowali. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta Węgrowa – pan Jarosław Grenda wraz z małżonką, który był obecny przy rozdaniu nagród zwycięskim sportowym drużynom oraz wyróżnionym w konkursie plastycznym. Następnie uczestnicy wraz z rodzinami wzięli udział w ognisku. Zaprezentowano również tańce oraz zdolności nabyte w trakcie trwania całych półkolonii. Całość dnia zwieńczyła uroczysta polowa Msza Święta na niedawno poświęconym placu pod parafię św. Ojca Pio w Węgrowie.

W poniedziałek 14.07.2008r., tuż po zakończeniu półkolonii dla najmłodszych, grupa młodzieży węgrowskiej pod przewodnictwem ks. Wiesława Niemyjskiego oraz ks. Rafała Zbuckiego udała się na rajd rowerowy po Mazowszu i Lubelszczyźnie.

W sumie w tej wyprawie udział wzięło 24 osoby, w tym 5 opiekunów. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Na czele oraz na końcu każdej z nich jechała osoba ubrana  w kamizelkę odblaskową – wychowawca. Za całym peletonem jechał oznakowany samochód wraz z przyczepką na której znajdowały się bagaże. Podczas każdego z przystanków odmawiana została dziesiątka różańca. Również każdego dnia wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej. Podane wcześniej przez organizatorów miejsca noclegów uległy nieznacznym zmianom z powodu trudności z zakwaterowaniem.

Pierwszego dnia nocleg zaplanowano w Siennicy. Po drodze przewidziano zwiedzanie okolicznych kościołów. Odwiedziliśmy również pobliską „Sowią Górę”, z której wszyscy mogli podziwiać niezwykle urokliwy krajobraz doliny Liwca.

Drugi dzień rajdu obfitował w niezwykłe atrakcje. Podróżowaliśmy z Siennicy w stronę Warki. Po drodze odwiedziliśmy Otwock gdzie podziwialiśmy przepiękny budynek Ratusza Miejskiego pochodzący z XIX w. Zajechaliśmy również do Czerska, gdzie do zwiedzania był Zamek Książąt Mazowieckich. Ponieważ kiedy zajechaliśmy do Warki było niezbyt późno, część grupy udała się do pobliskiego basenu, aby tam odpocząć po wysiłku całego dnia.

Kolejny dzień przyniósł nam również wiele urozmaicenia. Podczas krótkiej wizyty w Kozienicach zwiedziliśmy Barokowy Pałac w którym obecnie znajduje się Starostwo Powiatowe. Następnie trasa peletonu przebiegała przez Puszczę Kozienicką gdzie uczestnicy mogli podziwiać piękno mazowieckich lasów. Nocleg zaplanowano w Pionkach, gdzie gościny użyczyło nam harcerstwo oferując nocleg w harcówce ZHR.

Następnego dnia trasa rajdu obejmowała pobliskie Pionkom tereny. Rowerzyści poruszali się po czerwonym szlaku turystycznym. Zwiedziliśmy słynny z wierszy Jana Kochanowskiego Czarnolas, gdzie znajduje się muzeum poświęcone pamięci tegoż poety. Kolejny nocleg przewidziany był również w harcówce w Pionkach.

Dzień piąty był przez niektórych najbardziej oczekiwany. Tego dnia dojechaliśmy do Kazimierza Dolnego, niezwykle bogatego w atrakcje turystyczne miasta. Tego dnia każdy zwiedzał je na własna rękę samodzielnie zaopatrując się w drobne upominki dla najbliższych. Po drodze do Kazimierza Dolnego zwiedziliśmy Janowiec – pobliskie miasteczko którego główną atrakcją turystyczną są ruiny zamku oraz pobliski skansen - muzeum. Aby dostać się na drugą stronę Wisły skorzystaliśmy z przeprawy promowej. Na nocleg udaliśmy się do oddalonych o około 10 kilometrów od Kazimierza Słotwin. Noclegu użyczyła nam Szkoła Podstawowa.

19 lipca, w sobotę cały dzień został przeznaczony na zwiedzanie Kazimierza Dolnego wraz z przewodnikiem. Zwiedziliśmy kościół farny, klasztor franciszkanów, ruiny zamku oraz basztę. Udaliśmy się również na Górę Trzech Krzyży oraz pod słynną studnię w centrum zabytkowego rynku. Kolejny nocleg grupa miała również w Słotwinach.

Następny dzień podróży coraz bardziej przybliżał nas do wytęsknionego już dla wielu Węgrowa. Nocleg zaplanowano w Łukowie w zajeździe „Zimna Woda”, gdzie wynajęte  mieliśmy trzy domki kampingowe.

Ostatni dzień – poniedziałek 21.07.2008r. okazał się być nie lada wysiłkiem. Przed rowerzystami było do pokonania niemal sto kilometrów. Jednak dla naszej wyćwiczonej załogi okazało się to banalne. Około godziny 18.00 zawitaliśmy do Węgrowa – choć trochę mokrzy i obolali to jednak nie żałując tej wyprawy i mając ochotę na podobną przygodę już za rok.

Zakończenie rajdu w Węgrowie

Fotki z półkolonii w Węgrowie

Wiceprezes  Stowarzyszenia

Wiesław Krzanowski

Powrót