Osiągnięcia w 2012 roku

Benefity v škole a regióne kreativnym pohybom

 

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży w Węgrowie, Elżbieta Chojecka oraz Wiesław Krzanowski wraz z delegacjami ze Starostwa Powiatowego i Specjalnego Ośrodka Szkolnego - Wychowawczego w Węgrowie brali udział w spotkaniu projektowym "Uczę się przez całe życie". Spotkanie to miało miejsce w dniach 22 - 26 października 2012 r. w Zlatych Morawcach, Hurbanowie oraz Nesvadach w Słowacji. W październiku bieżącego roku zainaugurowany został słowacko-polski projekt Comenius Regio będący częścią programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt ten ma charakter międzynarodowy, a realizowany jest we współpracy ze Słowacją.
Pierwsze spotkanie miało miejsce w szkole w Zlatych Moravcach. Delegację powiatu tworzyli Wicestarosta - p. Ewa Besztak, Koordynator Projektu Tadeusz Krupa i pozostali przedstawiciele Starostwa Powiatowego, SOS-W z p. Dyrektor - Hanną Kasperowicz i Wicedyrektor - p. Agnieszką Wiśniewską, a także Stowarzyszenia Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży z Prezesem - p. Wiesławem Krzanowskim i Elżbietą Chojecką. Program pobytu był bardzo różnorodny i bogaty. Podczas hospitacji zajęć w szkołach w Zlatych Moravcach i Hurbanovie polscy goście zapoznali się ze specyfiką i stosowaną przez Słowaków metodologią pracy z osobami z niepełnosprawnością umysłową. Wzięli również udział w warsztatach dotyczących problemu agresji i radzenia sobie w sytuacjach stresowych; wspierania zdrowia psychicznego nauczycieli i zapobiegania wypaleniu zawodowemu; zarządzania personelem z uwzględnieniem predyspozycji osobowych. Prowadziliśmy również rozgrywki sportowe ze Słowakami - zarówno w Nesvadach jak i w Zlatych Morawcach - w halowej piłce nożnej, piłce nożnej (boisko typu „Orlik”), tenisie stołowym, mini piłce nożnej oraz w unihokeja.
Ciekawym doświadczeniem był pobyt w założonym jeszcze w XIX w. Obserwatorium Astronomicznym w Hurbanovie, gdzie odbył się interesujący wykład i pokaz dotyczący budowy wszechświata. W Obserwatorium tym prowadzone są nie tylko obserwacje i pomiary astronomiczne ale również meteorologiczne i sejsmiczne.
Na zakończenie spotkania projektowego na Słowacji uczestnicy mieli okazję wykazać się nowo nabytymi umiejętnościami podczas prezentacji tańców w specjalnie na tę okazję przygotowanych strojach oraz podczas międzynarodowych turniejów tenisa stołowego, piłki nożnej i unihokeja. Polska delegacja została niezwykle ciepło i serdecznie przyjęta przez Słowaków. Na każdym kroku dało się odczuć życzliwość i staranie p. Zity Záhorskiej - Dyrektor Szkoły w Zlatych Morawcach oraz jej zastępczyni - Ivany Skačanowej, p. Zoltana Mišaka - Dyrektora Szkoły Specjalnej w Hurbanowie z podstawowym językiem węgierskim Karola Alföldi’ego - Dyrektora Centrum vol’neho času w Nesvadach, a także pracowników wszystkich wymienionych placówek, aby cały pobyt był atrakcyjny.
Przyjazna atmosfera spotkania bardzo sprzyjała integracji. Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie były zadowolone ze współpracy z naszym Stowarzyszeniem i wyraziły chęć udziału w turniejach szachowych, jakie przewidujemy przeprowadzić w naszym mieście podczas spotkania projektowego w kwietniu 2013 r. oraz turniejach międzynarodowych w przyszłych latach.

Przygotowała Elżbieta Chojecka
 

Powrót